Konieczność wykonania badań geotechnicznych

geotechnika-titan

Badania geotechniczne powinny być przeprowadzane przed rozpoczęciem prac budowalnych. Geotechnika jest bardzo pożyteczną dziedziną nauki. Skupia się na wszystkich zagadnieniach związanych z gruntami.

Szczególny nacisk kładzie ona na analizę stanu gruntów. Geotechnika pozwala ocenić, jak wytrzymałe jest dane podłoże, jak zniesie budowę na nich obiektów budowlanych. Badania geotechniczne dają odpowiedź na pytanie, czy grunty wytrzymają obciążenia związane z położeniem na nim fundamentów. Badania geotechniczne powinny być przeprowadzane przez osoby posiadające do tego stosowne uprawnienia. Specjalistą z tego zakresu jest inżynier geotechnik. Z jego usług korzystać mogą zarówno wielcy deweloperzy realizujący budowę wielkich osiedli mieszkaniowych, jak i osoby prywatne chcące na swojej działce zbudować swój dom jednorodzinny.

W niektórych przypadkach, konieczność wydania opinii geotechnicznej jest uzasadnione, ponieważ obligują do tego przepisy. Na pewno opinia goetechniczna jest koniecznością w przypadku największych inwestycji, typu centra handlowe. Badania tego rodzaju ogrywają największą rolę w przypadku terenów, charakteryzujących się wysokim poziomem wód gruntowych. Specjalista powinien dokonać pomiarów również w przypadku domów jednorodzinnych, które planowo mają być podpiwniczone. Na niektórych gruntach podpiwniczenie budynku jest albo niewykonalne, ale wymaga poniesienia znacznych kosztów. Badania dają odpowiedź na pytanie, jaką technologię podpiwniczenia należy zastosować. Badania geotechniczne należy wykonać obowiązkowo, gdy tego rodzaju wytyczne znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *